Savaş sırasında tecavüz, düşmanı aşağılamak ve moralini zayıflatmak için genellikle bir psikolojik savaş aracı olarak kullanılır. Savaşta tecavüzler genellikle sistematiktir ve askeri liderler aslında askerlerini sivillere tecavüz etmeye teşvik edebilir. Benzer şekilde, sistematik tecavüzler genellikle bir etnik temizlik biçimi olarak kullanılır. Seri tecavüz, bir kişi tarafından nispeten uzun bir süre boyunca işlenen ve birkaç kurbana yapılan tecavüzdür. Çoğu zaman bu tür tecavüzcü mağdur tarafından bilinmez ve mağdurları hedef alma ve onlara saldırmada belirli ve tahmin edilebilir bir model izler.

 • Durumlarını iyice içinden çıkılmaz hale getirense, tecavüz ve hamilelik haberinin duyulmasından bu yana çok sayıda gazetecinin ablukasında yaşamak zorunda kalmaları.
 • Tecavüz, uluslararası çatışmalar esnasında meydana gelebilir.
 • Toplu tecavüz, bir grup insanın tek bir kurbanın tecavüzüne katılmasıyla ortaya çıkar.
 • Vakayı soruşturan polis memuru Pratibha Kumari, «Çok iyi niyetli bir aile ancak şimdi hepsi yıkılmış durumda. Anne konuşurken sürekli ağlıyor» diye ekliyor.
 • Bir dönem benim de öğretmenliğimi yapmıştı, kız kardeşimin arkadaşının da sınıf öğretmeniydi.
 • Suçlunun inanılmaz şekillerde cezalandırılması sonsuz acılar çektirilmesi gerekir.

Bazı gazeteciler istismardan haberdar olup olmadığını dahi sormuş. Anneye ise «Nasıl oldu da hamileliği 7 ay boyunca anlayamadın?» diye sorulmuş. Çocuklara tacizde bulunan kişiler genellikle güvendikleri kişiler ya da bakıcılar olarak polisin karşısına çıkıyor. Sivil toplum adı altında Ensar Vakfı gibi iktidara yakın birçok vakıf ve dernek okullarda yarışmalar yapıp, derslere giriyor. Bu gücü, MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve MEB Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesi’nden alıyorlar.

Bir çocuk hakları savunucusu, «Nefesimizi tuttuk bekliyoruz. 10 yaşında biri doğum yapabilir mi? Hayati tehlike söz konusu olabilir mi? Kötü bir şey olmaması için dua etmekten başka çaremiz yok» diyor. Şimdi başınızı önümüze eğip utanç içinde “imdat” diye bağırdığınızı duyuyorum, kız çocuğunu o odadan kaçırmalıyız! Bütün çocuklar için, bütün insanlık için onu oradan kaçırmalıyız! Hayır kız çocuğunu kaçıramıyoruz ve o kız çocuğu yıllarca evcilik oynadığını sanıyor. Çünkü kimseler ona sürekli tecavüze uğradığını söylemiyor, elinde cep telefonu yok, arkadaşı yok!

“Erkeklerin maruz bırakıldığı tecavüz bugün hala en az farkedilen sorunlardan biridir”

Yani ÇKB teşhisi almak, illa çocuk tecavüzüe uğramış olmak anlamına gelmediği gibi tecavüze uğramak otomatik olarak ÇKB’yi beraberinde getirmiyor. Ulusal ve bölgesel hükûmetler, «gençleri» cinsel istismardan korumaya yönelik olarak, çocuğun / gencin cinsel faaliyeti kabul etmesi ve başlatması halinde dahi, herhangi bir cinsel teması (tecavüz olmasa bile) suç olarak ele alır. Velayet tecavüzü terimi bazen geniş anlamda bir işveren, tefeci, müteahhit veya ev sahibi gibi yetkili bir konumda bulunan herhangi birinin tecavüzünü kapsayacak şekilde de kullanılır, ancak Hindistan yasalarına göre yalnızca devlet çalışanlarını ifade eder. Velayet tecavüzü mağdurları genellikle azınlıklar, yoksul insanlar veya görece düşük statüde olan kişilerdir.

 • Çocukların özellikle anneleri ile aralarında tam bir güven ilişkisi olması çok önemlidir.
 • ABD’de sırf taciz, tecavüz ve çocuk istismarı işlerine bakan özel bir polis birimi var ; onların maceralarından yapılan TV dizisi (Law & Order SVU) on altı sezondur (350′den fazla bölüm) gösteriliyor.
 • Çocuğun korunması hem ailenin, hem toplumun hem de devletin görevi.
 • Pornografik görüntüleri 14 yaşından önce görmeye başlamak cinsel eylemlerle bağlantı kurmaya yol açabiliyor.
 • Çocukların cinsel istismarı, genel anlamıyla psikososyal gelişimini tamamlamamış küçük bir çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel doyum için kullanılması olarak tanımlanır.

Eşe tecavüz, bir tür aile içi şiddet ve cinsel istismar olarak kabul edilir. Evlilik içi ve yabancı tecavüz kurbanlarını karşılaştıran bir diğer çalışma, her iki tür mağdurun da travma sonrası sıkıntıları yakın seviyelerde yaşadığını keşfetti. Tecavüz erkek egemenliği, ataerkillik nerede varsa oraya özgü bir sorundur. Dolayısıyla bildiğimiz dünyaya özgü bir sorundur. “Gelişmiş ülkelerde böyle şeyler olmuyor,” hayali, asırlık Kemalist yanılsamanın, “Ah bir modernleşsek, muasır medeniyet seviyesine gelsek, tüm sorunlar kendiliğinden çözülecek,” kör inancının bir ürünüdür. “Gelişmiş” (siz onu “Kapitalistleşmiş” diye okuyun) ülkelerde de aynı şeyler oluyor.

Bu farklı şekillerin çoğu, diğer sınıflandırmalar için de aynı şekilde geçerli olabilir. Örneğin, aynı zamanda cezalandırıcı tecavüz olan hapishane tecavüzü, aynı zamanda kaçırma tecavüzü de olan savaş tecavüzü vb. Kandırarak tecavüz, fail mağdurun rızasını hile yoluyla elde ettiğinde meydana gelir. Bir vakada, kadını cinsel faaliyetlere zorlamak için kadın üzerinde olumsuz etkilere neden olma gücüne sahip bir hükûmet yetkilisi gibi davranan bir adam, bu tip tecavüze örnektir. Mahkemeler, kendisini yanlış bir şekilde temsil ettiğine ve bu nedenle kadına karşı aldatma kullandığına karar vermiştir.

BBC, link verilen internet sitelerinin içeriğinden sorumlu değildir. Vakayı soruşturan polis memuru Pratibha Kumari, «Çok iyi niyetli bir aile ancak şimdi hepsi yıkılmış durumda. Anne konuşurken sürekli ağlıyor» diye ekliyor. Ancak bir yandan da polis, sosyal hizmet görevlileri ve psikolojik danışmanlar eve gidip geliyor. Kapının önündeyse bir medya ordusu birikmiş durumda. Bir süredir, yumurta, süt, meyve, balık ve tavuk ağırlıklı bir beslenme düzenine geçirilmiş. Son zamanlarda kendisine gösterilen ilave ilgi konusunda da oldukça memnun.

Bir kadının giydiği kıyafetlerin tecavüze sebebiyet verebileceği yönündeki varsayım, erkek ve kadın cinselliği ile ilgili yerleşik normlardan kaynaklanıyor. Ancak gerçekte kadınlar, her ne giyerlerse giysinler, tecavüze veya cinsel saldırıya uğrayabiliyorlar. Hiçbir giysi türü cinsel ilişkiye davet değildir ve kendiliğinden rıza içermez.

Çoklu kişilik bozukluğu ne kadar yaygın?

Eğer o an yanında yoksam oradan uzaklaş ve çığlık at. Nedenini soruyorsa anlatın, saklamayın ama çocuğunuzu da korkutmayın. Size cinsellik ile ilgili sorular sormaya başladıysa ve yaşı daha küçükse olayın üzerine gidin. Çocuğunuz karşısınızda istemsizce mastürbasyon bile yapabilir, bu içgüdüseldir, ilgisini farklı yöne çekin, bitsin. Babanız, eşinizin babası, kardeşiniz, dayısı, amcası her ne olursa olsun çocuğunuzu onunla yalnız bırakmayın.

Olay, kapsamlı biçimiyle ilk olarak gazeteci Timur Soykan’ın 17 Eylül günü BirGün gazetesinde yayınlanan yazısıyla ortaya çıktı. Yalan veya uydurma tecavüz beyanlarına nadiren rastlanır.

Yine aynı şekilde, alkol veya uyuşturucu nedeniyle rıza gösteremeyecek durumdaki bir kişiyle cinsel ilişkiye girmek de tecavüzdür. Tecavüz, uluslararası çatışmalar esnasında meydana gelebilir. Savaş tecavüzü ve cinsel kölelik, insanlık ve savaş suçu olarak kabul edilir. Eğer tecavüzdeki amaç belli bir etnik grubu ortadan kaldırmak ise, soykırımın bir parçası da olabilir. Dolayısıyla kanunun mevcut haliyle rızalarını hukuken geçerli kabul etmediği yaş aralığındaki “kişilerin rızalarının bulunduğu” olaylarda cinsel suçlarda lehe düzenlemelerin yapılması AYM iptal kararlarına da uygundur.

Bunlar öfke tecavüzcüsü, güç tecavüzcüsü ve sadist tecavüzcüdür. Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde psikolog Howard Barbaree’ye göre, çoğu tecavüz dürtüsel ve fırsatçıdır ve dürtüsel suçlar da dahil olmak üzere başka dürtüsel eylemlerde bulunabilecek kişiler tarafından işlenir. Bu tecavüzcüler, kurbanlarının direnişi haricinde hiçbir öfke göstermeme eğilimindedirler ve çok az gereksiz güç kullanırlar. Velayet tecavüzü, devlet tarafından istihdam edilen polis memuru, kamu görevlisi veya hapishane veya hastane çalışanı gibi gözetim konumunda bir kişi tarafından işlenen tecavüzü tanımlar.

Erkek tecavüzü: Sorun edilmeyen bir sorun

Fritzl’ın karısı Rosemarie ve ondan olma iki oğlu, bu otuz yılı aşan aralıksız tecavüzün suç ortaklarıydı. Ve işin en dikkate değer yanı, bu felaketin, mükemmel bir aile evinin çatısı altında, o ailenin tüm fertlerinin işbirliğiyle gerçekleşmiş olmasıydı. Kuşkusuz “her erkek potansiyel bir tecavüzcüdür,” derken, tecavüzün erkeğin “fıtratında”, doğasında, yaradılışında, genlerinde (o meşhur “Y” kromozomunda) ya da hormonlarında olduğunu söylüyor değilim. Tabii ki eril genetik ve endokrin yapı, şiddete daha fazla bir eğilim gösterir, ancak “uygarlık” zaten bu eğilimin de baskı altına alınmasını içerir daha en başından beri. Burada konu ettiğimiz şey, “uygarlığın” engellediği şiddet değil, yol açtığı şiddet. Tecavüzcülük insan doğasında değil, erkek egemen/ataerkil toplumun yapısında vardır.

Çocuklar kolayca güven duydukları, korkutulabildikleri, kandırılabildikleri ve her türlü istismara fazlasıyla açıktır; karşı koyacak güçleri olmadığı için de korunmasızdır. Bu durumda hem aile hem çocuk açısından üstü örtülen bu travma patlayacağı günü bekleyen bir yanardağ gibi için için kaynamaya başlar. Bu süreçte çocuk ve ailesinde ciddi psikolojik rahatsızlıklar oluşur. Bu rahatsızlıkların başında da kaygı bozuklukları, uyku sorunları, uyurgezerlik, fobiler, bedensel yakınmalar, korku ve öfke tepkileri, zayıf dürtü kontrolü, depresyon, intihara eğilim gelir. Evlilik içi tecavüz, eşe tecavüz, kocaya tecavüz, eşe tecavüz veya yakın partner cinsel saldırı olarak da bilinen eş tecavüzü, bir eşin rızası olmadan evli bir çift arasında gerçekleştirilen tecavüzdür.

Ancak bu koşulda, biz doğruları, doğrular da bizi bulur. Yasalar önünde de çocuklara cinsel istismar ve tecavüz en ağır şekilde cezalandırılması gereken bir suç olarak kabul edilmeli bunun için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Ulu önder Atatürk’ün sözleriyle çok iyi ifade ettiği gibi «Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalıdır. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir…» Dolayısıyla, daha çok hata yapmaya, sorumluluk ve aile bağlarını unutmalarına yol açabiliyor.

AKP’li başkan isim isim açıklayarak istifa etti!

Bütün bunları biz çocuklarımızı korumak için yaptık; hem erkek çocuklarımızı hem de kız çocuklarımızı korumak için yaptık. 70 yıllık, 50 yıllık, 100 yıllık toplumsal gelenekleri birdenbire değiştirmiyor. Dolayısıyla yasanın yürürlüğe girdiği günden bugüne bu farkındalık oluşmadı yeterince ve bu yasalar topluma yeterince anlatılamadığı için maalesef toplumsal bir gerçek olarak bu tür evlilikler bizim toplumumuzda var. Öyleyse biz burada bu kadını, bu küçük kız çocuklarını ve erkek çocuklarını hem içeride hem dışarıda mağduriyetlerini, birileri alkış verecek veya birileri karşı çıkacak diye göz yummaya devam edersek gerçekten bu da büyük bir haksızlıktır. Biz toplum olarak yaşadığımız bu gerçekliği görüp, bu gerçekliğe bir çözüm bulmak lazım” şeklinde konuştu. Hatta çocuklara cinsel taciz ve tecavüz içerikli görüntüler seyrettirerek bu gibi davranışlarını normalleştiriyorlar, onları bu tip davranışlarda bulunmaya ikna edebiliyorlar ve bu konuda onları cesaretlendirebiliyorlar.

 • O yüzden de tecavüzün sokak serserileri, sarhoş minibüs ya da taksi şoförleri, evsiz-barksızlar, uyuşturucu bağımlıları tarafından yapılan bir şey olduğu efsanesi yaygınlaşır.
 • Arkadaşların, okul arkadaşlarının, ailenin, arkadaşların, öğretmenlerin ve diğer tanıdıkların, flört ederken tecavüze uğramaları; bazen «gizli tecavüz» olarak anılır ve batı dünyasında büyüyen bir sorun olarak tanımlanmıştır.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz” denildi.
 • Ama tecavüze uğrayan kendini suçlu hissediyor; eğer erkekse, yalnızca suçlu değil, hadım edilmiş gibi de hissediyor.
 • Kolay erişim yolu olan internetin zararları hakkında çocukları bu sancılı geçiş döneminde olumlu yönlendirme görevi yine ailelere düşüyor.

Tecavüzden en derinden etkilenenler genellikle yaşadıkları ya da (kişisel olarak ya da kamusal alan üzerinden) tanık oldukları bir tecavüz olayından sonra sessiz bir yas sürecinden geçerler. Ancak bundan sonra şikâyetlerini, itirazlarını, protestolarını ya da isyanlarını dile getirirler. Bir tecavüz olayının hemen ardından, sadece faili hedef alarak, faili toplumdan ayırıp şeytanlaştırarak “Şerefsizler, ahlaksızlar, alçaklar, katiller, ruh hastaları! ” diye haykırmaya başlayanlar, faile (çoğu kez tecavüz kadar kötü olan cinsiyetçi aşağılamalarla) hakaret yağdıranlar, aslında tecavüz fiiline en yakın olanlardır. Zaten o ölçüsüz öfkenin esas nedeni de farkında olmadan (ya da olmamaya çalışarak) o tecavüzcüyü içlerinde, yanı başlarında hissediyor olmaları, kendilerini bu yakınlıktan korumaya çalışmalarıdır. O yüzden bir tecavüzün ardından ilk yapılması gereken şey (olaya yakınlığımızla orantılı) bir yas sürecinden geçmemize zaman tanımaktır.

Kadınlar beyanda bulunduklarında da suçlanıyor, aşağılanıyor ve tecavüze sebebiyet vermek için ne yaptıkları veya niçin o duruma düştükleri konusunda defalarca sorgulanıyor. Tecavüzden hayatta kalanlara inanılmalı, bu kişilerin beyanları kapsamlı biçimde soruşturulmalı ve hak ettikleri desteğe erişimleri sağlanmalıdır. Tecavüzlerin çoğu, tecavüze uğrayan kişinin tanıdığı kişi veya kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Ensar Vakfı da şartnameye, yarışmayı aynı yönergelerle yaptığını yazdı. Daha önce yazmıştım, uçaklar türbülansa aşağıdan yükselen sıcak hava ile yukarıdaki soğuk hava arasında kalan ve ‘hava boşluğu’ adı verilen meteorolojik olay sebebiyle girerler. Esasen bunu önlemenin yolu yoktur ama kaçınmak bazı durumlarda mümkün olur; çünkü pilotlar zaten o hava boşluklarını önlerindeki radarda görebilirler ve eğer hava trafiği müsaitse yükselerek veya alçalarak bundan kaçınırlar. Oysa anlıyoruz ki Prof. Zoroğlu, hem hastaları hem de hastalarının yakınlarıyla ayrı ayrı WhatsApp yazışma grupları kurmuş. Bazı hastalarıyla sabaha karşı saatlerinde yazışmalar yapmış, bu yazışmalar şu anda onun aleyhindeki delillerin en önemlileri, çünkü hastalarını suça yönlendirdiği iddiası var. Ketamin, esas olarak anestezistler tarafından sadece bazı ameliyatlarda kullanılan, kullanımı sıkı sıkıya denetlenen bir madde.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *